გაკვეთილები


გაკვეთილის გეგმა



გაკვეთილის  მთავარი თემა


პოეტისა და პოეზიის დანიშნულება (შემაჯამებელი გაკვეთილი)


სწავლების საფეხური

საბაზო საფეხური - მე-8 კლასი


მოსწავლეთა პროფილი

26 მოსწავლე ;  1მოსწავლე -სსსმ


გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

პოეზიის ფუნქციის გამოკვეთა სხვადასხვა ეპოქის მოთხოვნათა გათვალისწინებით; იდეისა და ლექსის არქიტექტონიკის კუთხით ,  პოეტურ ტექსტებში განსხვავებების დაფიქსირება ; თემის უკეთესად წარმოსაჩენად ლიტერატურული პარალელების მოხმობა; საკითხის გააზრების კონტექსტში ლექსმცოდნეობის საკითხების გახსენება ; წერითი უნარების გამოვლენა .
წინასწარი ცოდნა

მე-19 საუკუნის მოღვაწეებისა  (ილია ჭავჭავაძე , აკაკი წერეთელი , ვაჟა-ფშაველა) და თანამედროვე შემოქმედთა შეხედულება პოეტის დანიშნულებასა და პოეზიის არსზე .


შეფასების საგანი და პროცედურები


კითხვა-პასუხი ;
დაკვირვება ;
ჩანიშვნა;
თვითშეფასება (შესაბამისი კრიტერიუმი);

სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები


სახელმძღვანელო , რვეული , კალამი , დაფა , ცარცი .



გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
აქტივობა 1 -ლი : შესწავლილი ტექსტების გახსენება და მათში გამოკვეთილი ხედვების შეფასება (კითხვა-პასუხი 10-12 წუთი);
აქტივობა მე-2: ლიტერატურული პარალელების მოძიება და ეპოქათა დამოკიდებულების გამიჯვნა  კონკრეტულ საკითხთან (პოეტისა და პოეზიის დანიშნულება) მიმართებით (დისკუსია 10-12 წუთი) ;
აქტივობა მე-3: სხვადასხვა ეპოქის ლიტერატურულ ტექსტების განსხვავებათა ნათელსაყოფად კონკრეტულ ავტორთა შედარება (ვენის დიაგრამა 5-6 წუთი);
აქტივობა მე-4: პოეტისა და პოეზიის დანიშნულების მოსწავლეთა წერილობითი შეფასება (ხუთწუთიანი ესე-,,პოეტი და რეალობა’’- წერა -5 წუთი , მოსმენა -7 წუთი );
აქტივობა მე-5: შეფასება  (3 წთ)
აქტივობა მე-6: საშინაო დავალება : ესე -,,დედამიწაზე იმისთვის არსებობს პოეტი , რათა ხე მრუდად არ ამოიზარდოს აროდეს’’ (შოთა ჩანტლაძე) (3 წთ) .

No comments:

Post a Comment